Combinarea avantajelor celor mai cunoscute două tipuri de turbine eoliene cu ax vertical (turbina Savonius şi turbina Darreus) permite utilizarea eficientă a turbinei pentru regimuri variate ale vitezei vântului (3-10 m/s), caracteristice teritoriului Republicii Moldova. Legătura dintre aceste două turbine, care sunt pe acelaşi ax, se efectuează prin intermediul a unui cuplaj de înaintare. Acest cuplaj permite în acelaşi timp demararea rotorului Darrieus, care se află pe exterior, iar în momentul atingerii turaţiei nominale scoate din acţiune turbina Savonius, care este amplasată în interiorul turbinei eoliene combinate. Noutatea acestei elaborări mai constă în aceia, că palele acestor două concepte sunt executate în linie elicoidală, iar profilul aerodinamic al paletelor de pe exterior a fost elaborat şi testat în mediul de calcul numeric ANSYS CFX.
S-ar putea de menţionat că poziţia verticală a axului turbinei eoliene, permite preluarea rafalelor de vânt din orice direcţie, iar mecanismul de orientare nefiind necesar. În acelaşi timp, deservirea acestui concept este cu mult mai uşor pe motiv că generatorul, reductorul (în caz de necesitate) şi alte unităţi auxiliare se află la baza rotorului sau a instalaţiei.
Capacitatea turbinei eoliene – 1kW, Vnom – 6m/s.
În sectorul rural pentru micile gospodării ţărăneşti.
În sectorul rural pe acoperişul clădirilor pentru iluminare, reclamă etc.
S-a elaborat o turbină eoliană de concept nou, care combină avantajele celor mai cunoscute două tipuri de turbine eoliene cu ax vertical: turbina Savonius şi turbina Darreus.
În calitate de avantaje pot fi aduse: coeficient sporit de utilizare a energiei eoliene, funcţionarea în limita joasă a vitezelor vântului (de la 3 m/s), preluarea rafalelor de vânt mici şi uniformitatea rotirii turbinei datorită formei elicoidale a palelor.
Este elaborată documentaţia tehnică şi mostra experimentală.
Stay informed on our latest news!
© Academia de Ştiinţe a Moldovei,
Agenţia pentru Inovare şi Transfer Tehnologic